Mertims Forum

AnasayfaTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Kedi dili biskuvi pastası

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
Aranel_Elensar
Admin
Admin
www.mertims.eniyiforum.net
Erkek
Yaş : Kayıt tarihi : 16/02/09 Mesaj Sayısı : 1723 Nerden : İ¢İñİžĐёÑ Lakap : ßy_AraneL

MesajKonu: Kedi dili biskuvi pastası Salı Mart 03, 2009 1:58 am

Savayer bisküvi, daha çok 'kedi dili bisküvi' olarak biliniyor. Bu bisküvi evde yapılabildiği gibi pastanelerde ve artık ambalajlı halde marketlerde de satılıyor. Ben pastalarımı marketten aldığım 400 gr.'lık savayer bisküvilerle yaptım. Fotoğrafları aşağıda da görülen pastalar, iki ayrı pasta. Kivili olan, 18 cm.'lik kelepçeli kalıpta yapıldı. Çilekli olan daha büyük, 24cm.'lik kelepçeli kalıpta yapıldı. Dolayısıyla 18 cm.'lik için malzemelerin herbirinden yarım ölçü yeterli. Görüntüsü çok hoş, yapımı da çok kolay bir pasta bu. Tek pişirilen şey, içinin muhallebisi. Gerekli açıklamalardan sonra geçelim malzeme listesi ve pastanın yapımına.

Gerekli malzemeler: (24 cm.'lik kelepçeli kalıp ölçüsü için)

1 litre süt, 2 yumurta, 10 çorba kaşığı toz şeker, 3 çorba kaşığı un, 125 gr. margarin

400 gr. savayer bisküvi

750 gr. çilek

1 paket hazır tart jölesi (meyvelerin kararmaması için)

24 cm.'lik kelepçeli kalıp

Kalıbın etrafına 21 adet bisküviyi dik şekilde diziyorum. Alt tabanı oluşturacak şekilde 8 adet bisküviyi yerleştiriyorum. Pişirdiğim muhallebinin 1/3'ünü, muhallebi sıcakken bisküvilerin üzerine koyuyorum. Bisküvileri ayrıca ıslatmaya gerek yok. Sıcak muhallebi anında yumuşatıyor. Meyvelerimi üzerine yerleştirip, aynı işlerimi 2 kat daha uyguluyorum. Önce bisküviler, sonra muhallebi, daha sonra tekrar meyve. Üçüncü kat işlemden sonra meyveleri özenle üzerine yerleştirip, paketin üzerindeki tarife göre hazırladığım tart jölesini pişiriyorum, üzerine kaşıkla pay ediyorum. Yapım aşaması en fazla 15 dakika alıyor. Pasta bir gece buzdolabında beklerse kesilmesi sunumu ve tadı daha güzel oluyor.

Kedi dili biskuvi pastası

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası