Mertims Forum

AnasayfaTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Yakut

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
Aranel_Elensar
Admin
Admin
www.mertims.eniyiforum.net
Erkek
Yaş : Kayıt tarihi : 16/02/09 Mesaj Sayısı : 1723 Nerden : İ¢İñİžĐёÑ Lakap : ßy_AraneL

MesajKonu: Yakut Perş. Şub. 19, 2009 11:23 pm

[size=11pt]Yakut
Tutku ve aşk deyince ilk akla gelen renktir 'kırmızı'. Kırmızının en canlı şehvetli rengi ise yakutta bulunur.

Kırmızı taşlar hep gücün ve ihtirasın sembolü olmuştur. Bu sebepten; yakut binlerce yıl boyunca yeryüzündeki en değerli taş olarak kabul görmüştür. Yakut; muhteşem rengi, göze çarpan parlaklığı ve kusursuz sertliği ile değerli taş olmanın tüm özelliklerini bünyesinde bulundurur.

Birçok değerli madenin anavatanı olan Hindistan, yakut için de uzun süre tek üretici olmuştur. Yakuta 'Ratnaraj' (taşların kralı) ismini veren Hindistanlılar bu taşı hükümdarına layık görmüşlerdir.

Korundum mineralinin kırmızı bir çeşidi olan yakut safirle birlikte -safir de korundum mineralinden oluşur- yeryüzündeki elmastan sonra en sert ikinci maddedir. Mohs sertlik ölçüsüne göre 9.0 sertliğindedir. Saf korundum renksizdir. Ancak krom, demir, titanyum gibi elementlerle karışması sonucu farklı renklerde bulunabilir. Aliminyum oksit ve krom içeren korundum minerali kırmızı renk verir ve yakut olarak adlandırılır.

Topaz (Sarı Yakut) : Eski zamanların en kudretli taşlarından biri olan Topazın, göz hastalıklarını ve veba gibi salgın hastalıkları ortadan kaldırdığı söylenir. Bir adı da "Aşk Taşı" olan Topazın bir çok rengi mevcuttur. Sağlıksız insanları sağlığına kavuşturduğu, onları korkaklıktan ve ahlaksızlılardan koruduğu bilinir. Çok güzel ve nadir bulunan taşlardan olan topaz, özellikle mücevher yapımında kullanılır.

Yakut : Güzelliği ve sertliği nedeniyle en değerli taşlardan biri olarak kabul edilir. Ona, Hindistan'da "Değerli Taşların Efendisi" adını yakıştırmışlardır. Onun kraliyet ailesi fertlerini koruduğuna inanılır. Kişiyi limitasyonlarından kurtardığı gibi,kendinden fazla diğerlerini düşünmesine yol açar. Cesaret, ruhsal gelişme, liderlik, mutluluk duygularını arttırır. Cinsel aşırılıklara da iyi geldiği söylenir. İnsanları mutsuzluğa karşı koruduğuna inanılır. Tasa, korkular, zehirlenmeler, zihinsel bozukluklara, erken ölüme ve hatta sel, fırtına gibi doğal afetlere karşı da koruduğu bilinir. Kimi yerlerde ise taş sahibinin etine ya da dişine takıldığında daha fazla güç ve enerji verdiğine inanılır..[/size]

Yakut

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası